Mluvme o násilí. I tím můžeme přispět k jeho zastavení - Bezpečnější Brno

Mluvme o násilí. I tím můžeme přispět k jeho zastavení

  • 23. října 2023
  • 3 minuty čtení

Křik, urážky, facky, bití nebo třeba vynucování pohlavního styku. Násilí v blízkých vztazích může mít mnoho tváří. Zrcadlo jim nastavuje výstava společnosti SPONDEA, kterou v listopadu najdete v Křížové chodbě Nové radnice.

Matěj a Hela měli ve vztahu dlouhodobé neshody. Pomoc SPONDEA Matěj vyhledal poté, co Helu fyzicky napadl. Během spolupráce v rámci programu pro zvládání vzteku postupně zjišťoval, že násilí je součástí jeho života už od dětství. On i Hela ho zažívali v rodinách, kde vyrůstali. Matěj byl jako dítě fyzicky bit svým otcem a viděl, jak se otec dopouští násilí na jeho matce. Oba rodiče byli v permanentním konfliktu, slovně se napadali a uráželi. Také v rodině Hely bylo přítomno násilí. Matka Hely ji i její sestru urážela a křičela na ně. Otec Hely se na obou sestrách dopouštěl fyzického násilí.

Příběh Matěje a Hely ukazuje, že násilí nikdy nevzniká ve vakuu. Ten, kdo se násilí dopouští, je součástí konkrétní rodiny a také širší společnosti. S pochopením toho, jaké vztahy ovlivňovaly ty, kteří se násilí dopouští, i ty, kteří jsou mu vystaveni, můžeme lépe najít způsob, jak s lidmi pracovat na cestě ven z násilí. Součástí této cesty je i to, jak zamezit přenosu násilí na další generace, tedy na děti, na které má násilí stejný dopad, ať už jsou mu přímo vystaveny, či jsou jeho svědky u svých rodičů.

Prvním krokem, který vede k životu bez násilí, je odvaha o něm mluvit. Ze zkušeností SPONDEA víme, že násilí ve vztazích existuje, někdy je ale těžké ho rozpoznat, a ještě těžší se s ním svěřit. I tím, že o násilí budeme mluvit, můžeme přispět k jeho zastavení. Jedině tak si můžeme začít uvědomovat, co se v našem vztahu děje, co mohu udělat pro to, aby mé děti byly v bezpečí, ale také jak reagovat, když se mi někdo svěří nebo jsem svědkem násilí v mém sousedství.

SPONDEA působí v Brně už více než 25 let. Nabízí krizovou pomoc dětem i dospělým, kteří se ocitají v tíživé životní situaci, se kterou si nedokážou poradit vlastními silami. V případech ohrožení násilím nebo nebezpečným pronásledováním poskytuje službu intervenčního centra pro všechny, kdo se necítí ve vztazích bezpečně. Násilí nejde zastavit bez toho, abychom pracovali s těmi, kdo se jej dopouští. Proto vznikl také program Chci ovládnout vztek, na který se mohou obrátit dospělí, u kterých vztek přerůstá v agresi a násilí.

Své zkušenosti z podpory lidem, kteří se rozhodli vydat cestou ven z násilí, SPONDEA vložila do výstavy „Mluvíš o násilí?“, která veřejnosti nabídne interaktivní program zaměřený na problematiku násilí v blízkých vztazích. Veřejnost se tak bude moci zapojit a promluvit do toho, jak zastavit přenos násilí mezi generacemi, jak přispět ke snižování tolerance vůči násilí a jak zmírnit dopad násilí na děti. Součástí programu budou i tematické workshopy a přednášky.

Výstavu pořádá SPONDEA ve spolupráci s Magistrátem města Brna a s podporou Úřadu vlády a Norských fondů. Od 13. do 22. listopadu 2023 ji můžete navštívit v Galerii Jižní křídlo Křížové chodby Nové radnice na Dominikánském náměstí v Brně. Podrobný program výstavy najdete na facebooku SPONDEA, instagramu @mluvmeonasili či webových stránkách organizace www.spondea.cz.


 

Nejnovější články

2024 © Statutární město Brno
Všechna práva vyhrazena - použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna.