Prevence – opatření sloužící k předcházení nebo snížení četnosti nežádoucích, škodlivých či nebezpečných jevů a situací (ohrožení zdraví, nehody, zločiny, závislosti, konflikty, havárie apod.).
Prevence kriminality v Brně
Městská rada pro prevenci kriminality
Městská rada pro prevenci kriminality (MRPK) je poradním orgánem Rady města Brna. Cílem rady je přispívat k eliminaci rizikových jevů, snižování příležitostí k páchání trestných činů a ke snižování rozsahu a závažnosti kriminality a obav z ní. Rada navrhuje a schvaluje opatření k zajištění bezpečnosti, reaguje na aktuální bezpečnostní situaci a dění, aktivně přistupuje k předávání informací z oblasti bezpečnosti mezi všemi zainteresovanými organizacemi. Rada je složena z členů různých organizací, jejichž činnost souvisí s bezpečnostní oblastí.
Komise bezpečnosti a veřejného pořádku RMB
Tato komise je poradním orgánem Rady města Brna. Mimo témata související s bezpečností a veřejným pořádkem se vyjadřuje k předkládaným projektům a materiálům prevence kriminality.
Stávající síť spolupráce v Brně
- Městská policie Brno
- Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
- Krajské státní zastupitelství
- Probační a mediační služba
- Vazební věznice a ÚPVZD Brno
- Zahraniční subjekty
- Evropské fórum pro bezpečnost ve městech
- Eurocities
- Agentura pro sociální začleňování
- Česká kriminologická společnost
- Česká sociologická společnost
- Diagnostický ústav Brno, středisko výchovné péče a základní škola
- DROM, romské středisko
- Fakulta sociálních studií MU
- Institut pro kriminologii a sociální prevenci
- Lužánky - středisko volného času Brno, příspěvková organizace
- Odbor prevence kriminality MV ČR
- Oddělení prevence a volnočasových aktivit Odboru školství Krajského úřadu Jihomoravského kraje
- Pedagogicko-psychologická poradna Brno, příspěvková organizace
- Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Brně
- Zoo Brno a stanice zájmových činností, příspěvková organizace
- Armáda spásy v ČR, z. s.
- Bílý kruh bezpečí, z. s.
- Bojovat srdcem, z. s.
- Centrum pro rodinu a sociální péči, církevní právnická osoba
- In IUSTITIA, o. p. s.
- IQ Roma servis, z. s.
- Magdalenium, z. s.
- Mezinárodní vězeňské společenství, z. s.
- Mezi4stěny - PomocPotřebným, z. s.
- Nadační fond Nenech to být
- Persefona, z. s.
- Presafe, z. s.
- Ratolest Brno, z. s.
- Renadi, o. p. s.
- Rozkoš bez rizika, z. s.
- Salesiánské středisko mládeže – dům dětí a mládeže Brno, školská právnická osoba
- Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z. s.
- Sdružení Petrov, z. s.
- Společnost Podané ruce, o. p. s.
- Spolek křesťanské pomoci Bučovice
- Spondea, z. ú.
- Teen Challenge International ČR, církevní právnická osoba
Prevence v oblasti drog a závislostí
Městský koordinační tým pro oblast drog a závislostí
Jde o tým nezávislých odborníků, kteří poskytují poradenství pro oblast epidemiologie a výzkumu, oblast služeb pro uživatele a osoby se závislostí, pro oblast drogové politiky a další s ohledem na aktuální potřeby. Tým v roce 2023 pracuje v tomto složení:
- Expert pro oblast sociálních a terapeutických služeb
- Expert pro zdravotní služby
- Expert pro oblast drogové politiky
Komise sociální RMB
Tato komise je poradním orgánem Rady města Brna. Mimo témata související s oblastí drog a závislostí se vyjadřuje k předkládaným projektům a materiálům.
Stávající síť spolupráce v Brně
Je určena pro uživatele legálních i nelegálních drog a pro osoby se závislostí a její součástí jsou služby sociální, adiktologické, zdravotní a také nezávisle fungující svépomocné skupiny. Služby podle typu jsou poskytovány jak ambulantní formou, tak formou terénní a pobytovou.
- Společnost Podané ruce, o. p. s.
- Renadi, o. p. s.
- DROM, romské středisko
- Remedis, s. r. o.
- Privátní ambulance některých psychiatrů
- Organizace poskytující preventivní programy v brněnských školách
- PPP – Poradenské centrum pro drogové a jiné závislosti
- Lotos – doléčovací centrum, o. p. s.
- Práh jižní Morava, z. ú.
- Psychiatrická nemocnice Brno
- Psychiatrická klinika Fakultní nemocnice Brno
- Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
- Městská policie Brno
- Celní úřad pro Jihomoravský kraj
- ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky)
- Anonymní skupiny (alkoholici, gambleři, …)
Příklady dobré praxe
Asistenti prevence kriminality
- Městská policie Brno zahájila projekt Asistenti prevence kriminality (APK) v roce 2012 a od té doby jej vede s různým počtem asistentů a za využití rozličných dotačních titulů.
- Asistenti pomáhají s dohledem u škol, zapojují se do kontrol veřejného pořádku, všímají si dění v parcích a upozorňují na porušování vyhlášek. Přispívají tak k potírání žebrání nebo pití alkoholu na zakázaných místech.
- Svoji roli naplňují i při mediaci. Často hned v počátku tlumí rodinné spory, drobné pouliční konflikty, rozepře dětí před zahájením vyučování nebo rušení nočního klidu.
- Jejich výhodou je schopnost hovořit jazykem menšinové komunity (nejčastěji romské). Neznamená to, že by nutně museli ovládat romštinu, ale důležitá je jejich schopnost pohybovat se v daném prostředí. Mají mnohdy větší důvěru než „uniformovaná autorita“, dobře chápou sociální kontext problematických situací a dokážou na sporné události nahlížet očima cílové skupiny.
- Aktuálně fungují v řadách Městské policie Brno již jako kmenoví zaměstnanci dva asistenti v severní části Brna. Dříve působili také v historickém a širším centru města. Nejvyšší počet brněnských asistentů dosáhl osmi.
- Brno je jedno z mála měst v republice, která začlenila pozici asistenta prevence kriminality do organizační struktury městské policie.
- Kromě povinných školení pro zaměstnance prošli oba asistenti vstupním dvoudenním vzděláváním. Cílilo na roli asistentů prevence kriminality, jejich postavení a působení zejména v sociálně vyloučených lokalitách, na základy trestního i přestupkového práva a problematiku vyhlášek.
- Absolvovali také školení základů komunikace, dorozumívání se s osobami se sluchovým postižením i zvládání konfliktů, nácvik asertivních technik či poskytování první pomoci včetně provádění resuscitace za použití automatizovaného externího defibrilátoru a získali tipy, jak úspěšně zvládnout pracovní pohovor.
- Během projektu byla navázána spolupráce s organizacemi DROM a IQ Roma servis, s orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), Úřadem městské části (ÚMČ) Brno-sever, Policií ČR a základními školami v uvedených lokalitách.
- APK předávají svá zjištění například o lidech bez domova, problémových rodinách či narušování soužití. Informují o odloženém odpadu či nálezech injekčních stříkaček a předávají zjištění o drogové problematice. Asistují i pracovníkům sociálních služeb.
- Asistenti přispívali k pořádku i na akcích, jako je Brněnská muzejní noc u Muzea romské kultury, a zapojili se do opatření Jehla zaměřeného na sběr odhozených aplikačních pomůcek.
- V souvislosti s onemocněním covid-19 nabízeli komunitě osvětu ohledně vládních a jiných nařízení.
- Jeden z asistentů se aktivně zapojil do besed se studenty pořádaných organizací Amnesty International.
Kde se asistenti prevence kriminality pohybují při dlouhodobých kontrolách
- dohled nad veřejným pořádkem a bezpečností dětí u ZŠ Vranovská, Gymnázia tř. Kapitána Jaroše, budovy Příční 16 a ZŠ nám. 28. října
- kontrola veřejného pořádku (znečišťování prostranství, konzumace alkoholu, užívání drog) v parku E. Horvátha (Hvězdička)
- kontrola čistoty a veřejného pořádku, prevence zakládání skládek a konzumace alkoholu na veřejnosti – ulice Cejl, Bratislavská, Körnerova, Tkalcovská
- kontrola okolí supermarketu Albert – prostituce, konzumace alkoholu na veřejnosti
- průběžná kontrola parku Tišnovka a výběhu pro psy na ulici Jana Svobody (ve spolupráci s organizací IQ Roma servis a Společností Podané ruce), kde byl zaznamenán zvýšený výskyt uživatelů drog
- sběr aplikačních pomůcek – lokality revíru Sever
- pravidelný kontakt s pracovníky organizací DROM, IQ Roma servis a Společenství Romů na Moravě, účast na jednání širšího týmu APK romského střediska DROM
- spolupráce s odbory ÚMČ Brno-sever a pracovníky OSPOD